Skoč na obsah Skoč na menu
nová stránka

Dakar 2013 : Z denníka Radyk Mazákovej - 9.etapa

PDF  poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť 

Dakar 2013 : Z denníka Radyk Mazákovej - 9.etapa

Po voľnom dni najdlhšia etapa – z Tucumánu do Córdoby – 852kilometrov

Pre Števa Svitka s Ivanom Jakešom bol dnešný deň zaťažkávacou skúškou pretože museli zvládnuť 852 kilometrov po tvrdom a kamenistom teréne argentínskeho vnútrozemia. Včera nás na rozprave organizátori varovali pred vysokými teplotami nad 40 stupňov a ich predpoveď sa splnila. My ako asistencia sme mali o čosi kratšiu cestu – presun z Tucumánu do Córdoby mal 635,2 kilometrov a úprimne sme ľutovali „našich“ na trati v takomto počasí. Do cieľa prišiel Jakeš ako šiesty a Svitko ako dvanásty.

 

Štefan Svitko dnes za Jakešom

Pred voľným dňom Števo aj ostatní poprední jazdci zablúdili a prišli do cieľa na nelichotivých miestach. Števo prišiel 58. a ako elit jazdec má právo požiadať o tzv. reštart. Znamená, že aj napriek zlému umiestneniu ho dali štartovať na lepšiu pozíciu, teda na 9.etapu  vyrazil 31. Musel obiehať a poradiť si z rozjazdenými „pistami“: „ Dnes som musel obiehať asi pätnástich jazdcov, pretože som štartoval zozadu. Veľmi sa prášilo a ten kto tu nebol si to nevie predstaviť aké to je v tom prachu jazdiť. Bolo veľa kameňov, takmer non - stop sa išlo po lese a boli aj technické časti. Mrzí ma predvčerajšie blúdenie, ale toto je jednoducho Dakar. Aj dnes vypadol Casstel z prvého miesta, lebo narazil do kravy a potom ešte spadol z akéhosi útesu, takže aj toto sa tu stáva a do konca je ešte ďaleko. Treba byť opatrný.“

Jekeš ide za svojím cieľom

Ráno štartoval Ivan Jakeš ako tretí, čo mu umožnilo nadbehnúť si a prísť do cieľa na výbornom 6. mieste. „ Celý čas som išiel prakticky sám. Nikto predo mnou, nikto za mnou. Táto etapa nebola až taká náročná na  navigovanie, bola kamenistá, rýchla a ja som nerobil chyby. Raz som odbočil zle, vrátil som sa stretol som na pistách kravy, kone aj leguána. Bolo potrebné dávať pozor. Do konca zostáva ešte päť dní a tak ako to hovorím stále: Dielčie výsledky potešia, ale neznamenajú na Dakare nič. Zatiaľ nemám stres, idem dobre, snažím sa vyhýbať chybám a technika ma tiež počúva.“ vyjadril sa po etape Ivan Jakeš.

74% pretekárov stále v hre

Štartové pole sa aj napriek náročným prvým etapám zúžilo menej, ako organizátori predpokladali, stále je v hre tri štvrtina súťažiacich. O to viac mrzí táto štatistika odpadlíkov, teda Jána Zaťka (BMW), Dušana Čipku(Husquarna) a posádku na bugine Arctic Cat Štefana Svitka st. a Jozefa Kutláka.  V kempe sme všetci Slováci vždy pohromade a navzájom si pomáhame. Vládne veľmi dobrá atmosféra, ktorá dúfajme že pomôže Ivanovi a Števovi dôjsť do cieľa a dosiahnuť  skvelé výsledky. Konečne sme v kempe, kde sú stromy a môžeme sa na chvíľu skryť v tieni. Córdoba je krásne argentínske mesto, kde je veľa zelene náš kemp je hneď vedľa jazera po ktorom sa preháňajú plachetnice a člny. Takmer dovolenková atmosféra, keby sme si odmysleli bzučiace centrály, mechanikov v pohotovosti a miestnych nadšencov, ktorí si pre ohrade kempu robia s rodina piknik len aby videli, čo robíme my v depe. Zo všadiaľ sa na nás pozerajú nejaké oči, pre miestnych je to  skutočný sviatok.

DRŽTE PALCE !


Galéria obrázkov

Jazierko kde kempujeme Náš kemp Spokojnosť v cieli

© 2024 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania | rss export
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. | tvorba web stránok