Skoč na obsah Skoč na menu
nová stránka

Kvalifikácia GP 2013 v Goričane - návrat Kasprzaka, Žagara a Iversena

PDF  poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť 

Kvalifikácia GP 2013 v Goričane - návrat Kasprzaka, Žagara a Iversena

Svedkom mimoriadne dramatických pretekov bol v sobotu večer chorvátsky Goričan. Veľké finále Kvalifikácie do GP 2013, v ktorom sa bojovalo o tri miestenky do seriálu Grand Prix pre rok 2013, malo len tie najlepšie prívlastky, akými môžu byť plochodrážne preteky označované. Dráma, ktorá sa odohrávala v Goričane trvala 24 jázd, čiže o štyri jazdy viac ako ponúka základný rozpis. Svojim dielom sa jej zúčastnil aj žarnovický Martin Vaculík a svedkom bola asi stovka fanúšikov zo Slovenska.

 

Martin Vaculík bol pred pretekmi považovaný za jedného z najväčších adeptov na postup do GP. Trochu sa zabúdalo na jeho zdravotné problémy, ktoré ho prenasledujú už niečo vyše mesiaca. Pred spomenutými pretekmi mal asi dvojtýždňovú prestávku, ktorú ukončil iba niekoľkojazdovým tréningom v stredu v Žarnovici, aby potom trénoval už len v Goričane pred pretekmi. Práve táto skutočnosť a samozrejme nabitá a kvalitatívne vyrovnaná štartovná listina, stála za tým, že si slovenský pretekár nakoniec účasť v GP 2013 nevybojoval v Kvalifikácii a musí tak čakať na verdikt organizátora seriálu, či mu bude, alebo nebude pridelená celoročná divoká karta.

Preteky nemali jednoznačného favorita. Každý strácal body ako na bežiacom páse. Výnimkou nebol ani Martin. V prvej jazde došiel do cieľa ako posledný. V druhej jazde bol od neho lepší iba Hans Andersen. V tretej jazde sa mu podarilo za seba odsunúť iba jedného z favoritov Troy Batchelora. Svetielko nádeje, ktoré však bolo už len veľmi teoretické, vykresal Martin pre svojej postupové šance v jazde číslo 16., keď ju vyhral. V poslednej svojej jazde dokázal za seba odsunúť tak Iversena ako aj Walaseka, no prekvapujúco Smolinski bol už nad jeho sily.

Víťazom pretekov a prvým postupujúcim sa stal iba jedenásťbodový Poliak Krzysztof Kasprzak, ktorý sa tak po svojom ročnom účinkovaní v roku 2008 opäť vracia do GP. Ďalší dvaja adepti na postup museli nastúpiť do dodatkových jázd, keďže ich bolo až päť, ktorí mali na svojom konte po desať bodov. Nakoniec sa z postupu radoval trochu podľa očakávania Slovinec Matej Žagar (účastník seriálu GP 2006 a 2007) a Dán Niels Kristian Iversen (účastník seriálu GP 2006 a 2008), ktorý má za sebou mimoriadne úspešnú sezónu. Prvým náhradníkom sa pre GP 2013 sa tentoraz stal Čech Aleš Dryml, ktorý o priamy postup do GP prišiel pol kola pred cieľom svojej poslednej jazdy, keď ho predbehol Hans Andersen.

Zdroj/foto: www.speedwayclub.sk


Galéria obrázkov

© 2021 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania | rss export
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. | tvorba web stránok