Skoč na obsah Skoč na menu
nová stránka

49. ZLATÁ PRILBA SNP - 26.augusta 2012

PDF  poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť 

 

Na jedinej plochej dráhe na Slovensku, ktorá je so svojou 59 ročnou históriou najstarším motoristickým podujatím na Slovensku vôbec, sa uskutoční ďalšia v poradí už 49. Zlatá prilba SNP. Bude to v tradičnom termíne, v poslednú augustovú nedeľu (26. augusta) so začiatkom o 13.30 hodine. Predstaví sa 20 pretekárov z 8 krajín, ktorí vybojujú medzi sebou jazdy v päticiach a v šesticiach. Zlatú prilbu si nasadí najrýchlejší finalista spomedzi šiestich najlepších štartujúcich po absolvovaní šiestich kôl finálovej jazdy. Ako už býva zvykom, nebude chýbať zoskok parašutistov a ďalší sprievodný program.

Písal sa rok 1953 a v Žarnovici nadšenci vybudovali plochú dráhu. Uskutočnilo sa na nej 5 ročníkov Striebornej prilby SNP, dve veľké medzinárodné ploché dráhy a niekoľko ďalších podujatí menšieho významu. Medzinárodné preteky v roku 1958 poznamenala týfusová epidémia a prerušila činnosť na žarnovickej plochej dráhe. V tradícii pokračovala Banská Bystrica, kde sa uskutočnili prvé dva ročníky Zlatej prilby SNP v rokoch 1959 a 1960. V roku 1962 sa plochá dráha do Žarnovice vrátila a v Žarnovici sa pokračovalo aj v pretekoch o Zlatú prilbu SNP.

Niekoľko rokov trvalo, kým sa podujatie začalo organizovať pravidelne a vykryštalizoval sa aj systém pretekov. Od roku 1988 sa Zlatá prilba organizuje výnimočným spôsobom, ktorý odkukali aj viacerí zahraniční usporiadatelia. K víťazom doterajších ročníkov sa zaradili viaceré osobnosti československej a svetovej plochej dráhy. Dlho sa však čakalo na víťazstvo domáceho pretekára, k čomu mali najbližšie „strieborní“ Zdeno Vaculík a Gašpar Forgáč. Slovenská hymna zaznela po prvýkrát v roku 1996, keď zvíťazil Jaroslav Gavenda z Březolup jazdiaci s licenciou Slovenskej motocyklovej federácie. Prvým Žarnovičanom na najvyššom stupni sa stal v rokoch 2008 a 2009 Martin Vaculík, súčasne najmladší víťaz pretekov v ich celej histórii.

Autor: Ing.Jozef Treščák

plag4_mensi.jpg

© 2021 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania | rss export
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. | tvorba web stránok