Skoč na obsah Skoč na menu
nová stránka

Martin Vaculík premenil slovenskú premiéru v GP na víťazstvo !!!

PDF  poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť 

Martin Vaculík premenil slovenskú premiéru v GP na víťazstvo !!!

To čo história slovenskej plochej dráhy doteraz nepoznala a o čom snívali hádam všetci plochodrážni fanúšikovia z tejto malej krajiny, sa stalo skutočnosťou. Slovenský pretekár Martin Vaculík zvíťazil na podujatí GP speedway  v Gorzówe. Martin sa tak pri svojom historicky prvom štarte na GP ocitol na stupni najvyššom, kde pred ním stával pomerne často jeho najväčší idol Tony Rickardsson.

 

Emócie, eufória, emócie, eufória, to sú štyri slová, ktoré charakterizovali sobotňajší večer u slovenských plochodrážnych fanúšikov. Martin sa postavil na štart svojej historicky prvej GP a porážal jedného majstra sveta za druhým. Už vo svojej prvej jazde dokázal vyhrať s veľkým náskokom, keď za sebou nechal aj domáceho miláčika a majstra sveta z roku 2010 Tomasza Golloba. Druhá jazda v jeho podaní už nebola suverénna ako predošlá. Po štarte mal čo robiť, aby za sebou udržal Ljunga, čo sa mu aj podarilo, no Greg Hancock, úradujúci šampión bol už nad jeho sily. Aj napriek tomu získal ďalší cenný skalp, keď porazil okrem Ljunga aj vlani strieborného, Andreasa Jonssona. V tretej svojej jazde si Martin poradil s dvomi jagavými hviezdami plochodrážneho neba, keď nedal šancu tak multišampiónovi Nickimu Pedersenovi ako aj ďalšiemu multišampiónovi Jasonovi Crumpovi. Do cieľa prišiel druhý, keď sa cez neho dostal jedine Fredrik Lindgren. Po tretej jazde stačilo Martinovi v ďalších dvoch jazdách získať na istý postup dva body. Túto úlohu splnil hneď v tej nasledujúcej. Najrýchlejším bol síce Austrálčan Chris Holder, no hneď za ním došiel do cieľa slovenský borec, keď dokázal ustrážiť nebezpečného Hansa Andersena. Táto jazda znamenala teda istý postup do semifinálovej časti pretekov. A to ešte nikto nevedel, že prekvapeniu nebude konca.

V poslednej jazde základného rozpisu Martin "odfáral" najrýchlejšie a za sebou nechal aj ruského rýchlika Emila Sajfutdinova, Lindbäcka a Bjarne Pedersena. Do semifinále tak postupoval s dvanástimi bodmi a z druhého miesta!

Pri výbere dráh pred semifinálovými jazdami nezaváhal a siahol po červenej. Štart jazdy mu však nevyšiel, keď do nájazdu prvej zákruty vchádzal posledný. Potom čo však nasledovalo, vyzeralo pre slovenského fanúšika ako z ríše snov. Martin bojovne odsunul za seba najprv Lindgrena a potom aj Jonssona a do cieľa tak prišiel druhý za Gollobom.

Slovenská senzácia tak pokračovala aj vo finále!

Finále priviedlo na štart fenomenálneho Golloba, stále sa lepšiaceho Holdera a dve prekvapenia, divokú kartu, iba 17-ročnú domácu hviezdičku Bartosza Zmarzlika a nášho Maťa Vaculíka. Štart doslova raketový, predviedol slovenský pretekár. Prvé dve kolá musel odrážať ataky Holdera, no potom už len zvyšoval svoj náskok a cieľom prešiel ako prvý !

Víťazne tak dosníval sen nielen svoj, ale aj slovenského fanúšika a postaral sa tak o to, že v Poľsku hrala slovenská hymna na počesť plochodrážnika z malej Žarnovice.

Autor: Martin Búri, Speedway club Žarnovica


Galéria obrázkov

© 2021 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania | rss export
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. | tvorba web stránok